Rabu, 7 November 2012

Rancangan Pengajaran harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR


FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

1.  Mata Pelajaran dan Kelas           :  Pendidikan Moral, Tahun 3 Cempaka
2.  Nilai / Tajuk                                   :  Kerajinan / Usaha Tangga Kejayaan
3.  Bilangan Murid                            :  33 orang
4.  Masa                                              :  10.40 -11.40 pagi (60 minit)
5.  Standard Pembelajaran              : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4

6.  Objektif Pembelajaran                 : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:      
Penaakulan    :  i. menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara bersikap rajin di sekolah.
                           ii. menyatakan sekurang-kurangnya  3 kepentingan bersikap rajin di sekolah
Perasaan       :  menceritakan sekurang-kurangnya 1 perasaan apabila bersikap rajin di sekolah
Perlakuan      :  menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari sekurang-kurangnya 2 gambar kerajinan dari internet.

7.  Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:
Set induksi:
  1. Guru menunjukkan gambar-gambar sebuah cerita, “Kura-kura dengan arnab”.
  2. Guru bersoal jawab dengan murid.

Langkah 1:
  1. Guru menjana idea dengan meminta murid bercerita berdasarkan gambar-gambar tersebut.
  2. Guru menjana idea dengan meminta murid memberi pendapat tentang nilai-nilai dalam cerita tersebut dengan menggunakan thinking tool (Bubble Map).
  3. Guru menjelaskan nilai kerajinan.

Langkah 2:
i.              Guru mempaparkan teks cerita dan murid diminta membaca teks tersebut.
ii.             Guru menggunakan thinking tool (Human Flow Map) untuk memastikan kefahaman murid terhadap cerita tersebut.
iii.            Perbincangan kelas dijalankan dengan mengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dan kepentingan bersikap rajin.



Langkah 3:
i.              Dalam kumpulan, murid menggunakan internet untuk mencari 2 gambar berkaitan kerajinan di sekolah.
ii.             Sumbangsaran perasaan murid berdasarkan gambar-gambar tersebut.
iii.            Murid menjelaskan kepentingan bersikap rajin secara lisan.

Penutup:
Guru membuat kesimpulan.

8.  EMK:
              i.      Kreativiti & inovasi – menjana idea, sumbangsaran
              ii.     TMK  - Menggunakan internet

9.  Bahan Bantu Belajar:
        Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja, peta buih

9.  Penilaian p&p:
i.      lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)
ii.     gambar-gambar yang diakses oleh murid daripada internet
iii.    murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin

Aktiviti Pengayaan:

Aktiviti Pemulihan:

10. Refleksi
             i.   30 orang murid  telah mencapai objektif yang ditetapkan.
             ii.  3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.



Riddles- Occupation and work place


Read and solve this riddles.

I wear a uniform,
I work in a plane,
I look after passengers,
Who  am I ?


I wear a lot of make up,
I wear beautiful  clothes,
I work in front of a camera,
Who  am I ?


I work in a people’s home,
I repair pipes,sinks and toilets,
I use spanner,
Who am I ?

I work in an office,
I type letters and answer telephone calls,
I help visitors to the office,
Who am I ?